کتابخانه اسلامی

معرفي كتاب

كتاب انديشه
گفتمان مصباح
377172.jpg
* رضا صنعتى
* ناشر: مركز اسناد انقلاب اسلامى
كتاب «گفتمان مصباح» درباره سوابق مبارزاتى و مواضع فكرى و سياسى آيت اللّه مصباح يزدى از سالهاى پيش از پيروزى انقلاب تا پايان نهمين دوره انتخابات رياست جمهورى توسط مركز اسناد انقلاب اسلامى منتشر شده است. به گزارش مركز اسناد انقلاب اسلامى، فصل اول كتاب نگاهى گذرا به زندگى علمى و معنوى آيت الله مصباح دارد و در فصل دوم به دوران مبارزاتى انقلابى و نقش آيت الله مصباح در اين مبارزات پرداخته شده است. برخى از مباحث اين فصل عبارت اند از: اتهام فرار و سرخوردگى از مبارزه، نقد سخنان حجت الاسلام والمسلمين محتشمى پور، اتهام مخالفت با تحريم جشن نيمه شعبان، اتهام مخالفت با تشكيل حكومت اسلامى و... فصل سوم به گزارش فعاليت هاى آيت الله مصباح از پيروزى انقلاب اسلامى تا دوم خرداد ۱۳۷۶ اختصاص دارد. در اين فصل پس از نقل مواضع مخالفان آيت الله مصباح، به مباحثى همچون آيت الله مصباح و دفاع مقدس، حمايت هاى امام خمينى(ره) از فعاليت هاى علمى وى، حضور فعال آيت الله مصباح در انقلاب فرهنگى و دفاع تئوريك از نظام مقدس جمهورى اسلامى، مناظره با جريان هاى منحرف فكرى و... پرداخته شده است. فصل چهارم با عنوان «آيت اللَّه مصباح، دكتر شريعتى و شهيد بهشتى» به بيان نظرات وى درباره دكتر شريعتى و روابط آيت الله مصباح با شهيد بهشتى مى پردازد. در اين فصل انتقادات مصباح از دكتر شريعتى و دلايل اين انتقادات بيان شده است.
فصل پنجم اين كتاب كه »مناظره« نام دارد ۱۸ موضوع را دربر مى گيرد كه در هر يك از اين موضوعات به گزارش نزاعى علمى، فرهنگى، سياسى و يا اقتصادى ميان آيتالله مصباح و گروهها يا شخصيتهاى ديگر پرداخته شده است. برخى عناوين اين ۱۸ موضوع عبارت اند از: آيت الله مصباح و مسئله آزادى، آيت الله مصباح و درجه بندى شهروندان، آيت الله مصباح و اتهام تئورى پردازى خشونت، آيت الله مصباح و مخالفت با تساهل و تسامح، وضعيت فرهنگى جامعه از زمان خلقت حضرت آدم(ع) تاكنون، آيت الله مصباح و قرائت هاى مختلف از دين، آيت الله مصباح و مناظره با دكتر سروش، آيت الله مصباح، مردم سالارى و جمهورى اسلامى، داستان كاريكاتور روزنامه آزاد و تحصن حوزه علميه قم، عملكرد فرهنگى دولت خاتمى و مناظره با عطاء الله مهاجرانى، آيت الله مصباح و مخالفت با شعار ايران براى همه ايرانيان و...
فصل ششم به «آيت الله مصباح از نگاه مقام معظم رهبرى» اختصاص يافته است. در فصل هفتم (ضمايم) نيز عناوين آثارى كه تاكنون از وى منتشر شده و نيز فهرستى از مقالاتى كه در فاصله سالهاى ۱۳۷۷ تا پايان ۱۳۸۴ درباره مصباح در مطبوعات چاپ شده، آمده است.
گفتنی است از نویسنده این کتاب کتاب دیگری نیز با نام مصباح دوستان انتشار پیدا کرده است.

مصباح دوستاننام كتاب: مصباح دوستان

خلاصه كتاب: مصباح دوستان ناگفته‌هايي از زندگاني علمي و سياسي آيت الله مصباح يزدي را در هشت فصل به خواننده عرضه مي‌كند. برخي از مطالب اين كتاب عبارتند از: « دكتر شريعتي از نگاه آيت الله مصباح، پاسخ به اتهامات مطرح شده درباره‌ي سوابق مبارزاتي آيت الله مصباح، فعاليت‌هاي پس از انقلاب، ارتباط آيت الله مصباح با شهيد بهشتي، بررسي تهاجم مطبوعات زنجيره‌اي عليه ايشان، مناظره آيت الله مصباح با دكتر سروش و مهاجراني، آيت الله مصباح از نگاه امام خميني و مقام معظم رهبري، گزارش سفر آيت الله مصباح به آمريكاي جنوبي، معرفي بيش از 80 اثر از آثار آيت الله مصباح، جستاري در ديدگاه سياسي استاد و...»

شناسنامه:

نام كتاب: مصباح دوستان

نويسنده: رضا صنعتي

ظرح جلد: مرتضي شمس‌علي‌پور

ناشر: هماي غدير - قم

تهيه كننده: دفتر جريان شناسي تاريخ معاصر

چاپخانه: الهادي - قم

چاپ اول: پاييز 1383          

چاپ دوم: زمستان 1383

چاپ سوم: زمستان ۱۳۸۵ 

مجموع تيراژ: ۷۵00 جلد       

تعداد صفحات: 480 صفحه 

قطع: وزيري

قيمت: ۲۷۰۰ تومان                     

توجه: علي‌رغم تقاضاي مكرر براي تجديد چاپ كتاب اما با توجه به تلاشی که برای تکمیل كتاب و رفع نواقص آن صورت گرفت از انتشار مجدد آن خودداری شد لکن با توجه به اتمام بازنویسی آن، اين كتاب به زودی با نام گفتمان مصباح عرضه خواهد شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه شانزدهم مرداد ۱۳۸۷ساعت 21:47  توسط روح الله  |